seti

Budowa satelity SSETI Express

Budowa SSETI Express

Konstrukcja: Satelita ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 60 cm x 60 cm x 70 cm i masę 80 kg. Należy do klasy mikrosatelitów. Szkielet wykonany jest z aluminium, natomiast pierścień mocujący do konstrukcji ostatniego stopnia rakiety wykonany został z Tytanu.

Struktura

Napęd (Uniwersytet w Stuttgarcie): Jako napęd zastosowano 4 miniaturowe silniczki odrzutowe napędzane zimnym azotem, co zapewnia kontrolę w trzech wymiarach. Zbiornik paliwa zawiera 2kg azotu w stanie gazowym pod ciśnieniem 300 barów. Jest to zapas na całą misję. Każdy z silniczków zapewnia siłę odrzutu równą 250mN. System napędu pozwala na zmianę prędkości o 15m/s. Napęd satelity zawiera także liczne zawory, sensory temperatury oraz zawory obniżające ciśnienie. Na poniższym rysunku przedstawiono poglądowy schemat całego systemu napędowego. Widoczny duży zbiornik paliwa znajduje się w środkowej komorze satelity.

Napęd

Kamera (Uniwersytet w Aalborg): Umocowa jest na czołowej płycie. Oparta jest na chipie Kodaka (MCM20027- CMOS). Ma ona rozdzielczość 1280 x 1024 z 24-bitową głębią kolorów. Rozdzielczość zdjęć Ziemi będzie wynosić około 100m/piksel z wysokości 800km. Każde wykonane zdjęcie będzie miało rozmiar 2,6 MB. Kamera będzie robiła zdjęcia Ziemi tylko, gdy satelita znajdzie się nad północnymi szerokościami geograficznymi. Gdy Ziemia nie będzie znajdować się w polu widzenia wykonywane będą zdjęcia gwiazd, mające na celu sprawdzenie użyteczności kamery w celach nawigacyjnych.

Kamera - schemat


Kamera

Wyrzutnie nanosatelitów: Na satelicie zamontowane są trzy wyrzutnie T-POD (Tokyo-Picosatellite Orbital Deployer), które po wejściu Sseti Express na orbitę uwolnią trzy nanosatelity: UWE-1 (Uniwersytet w Würzburgu), XI-V (Uniwersytet w Tokio) i NCube-2 (z Norwegii). Wyrzutnia T-POD została wykonana przez Uniwersytet w Tokyo i Uniwersytet w Toronto.

Cubesat

Anteny LGA (Politechnika Wrocławska, COMM_PL): Na satelicie zamontowane są trzy anteny LGA (Low Gain Antenna), każda na pasmo S (2.4 GHz). Charakteryzują się one doskonałą polaryzacją kołową, każda ma masę zaledwie 46 g. Temperatura pracy anten od -125°C do 130°C.

SSETI Express LGA

Ukończony satelita SSETI Express podczas testów:

SSETI Express

Grzegorz Sygieda

© Copyright 2006 SSETI
Mapa strony |