Start rakiety projektu SSETI
Oklaskami przywitali studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej start rosyjskiej rakiety, która rano w czwartek 27 października wyniosła na orbitę SSETI Express - pierwszego satelitę skonstruowanego przez studentów. W projekcie uczestniczą zespoły studenckie z obu uczelni.
Bezpośrednią transmisję startu rakiety Kosmos3M z rosyjskiego kosmodromu Plesieck obserwowali w czwartek rano studenci zarówno na Politechnice Warszawskiej, jak i Wrocławskiej.
Poniżej zamieszczamy sprawozdanie ze staru rakiety:
- 27.10.2005 O 8:52:26 czasu polskiego nastąpił start rakiety Kosmos 3M z satelitą SSETI Express na pokładzie. Jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem.
- 9:00: Silnik drugiego stopnia rakiety powinien już zostać wyłączony. Po kilku minutach nastąpi jego ponowny rozruch.
- 9:55: Satelita powinien być już na orbicie, oczekujemy na jego aktywację i pierwsze dane.
- 10:35: Są sygnały z SSETI Express. Stacja naziemna w Aalborg odebrała pierwszą telemetrię! Napięcie zasilania wynosi 24V, natomiast temperatura wewnątrz jest na poziomie 5°C.
- 12:45: Stacje naziemne nie odebrały żadnych sygnałów od satelity podczas drugiego przelotu. Oczekujemy na kolejne wiadomości.
- 13:00: Mamy informacje o problemach technicznych stacji naziemnej w Aalborg. Jednakże zapasowe stacje naziemne, wg naszych źródeł, odebrały sygnał.
- 13:15: O godzinie 12:17 otrzymano najnowsze dane z satelity. Temperatura we wnętrzu wynosi 12°C.
- 13:50: Stacja w Aalborg odebrała kolejne dane! Wysłano również pierwsze komendy, które zostały poprawnie wykonane.
- 14:50: Radioamatorzy z całego świata odbierają sygnały z SSETI Express. Pierwsze dane są analizowane i oceniany jest stan zdrowia satelity. Wszystko wskazuje na to, że nie ma żadnych problemów.
- 15:50: O godzinie 12:08 odebrano także pierwsze dane z jednego z pikosatelitów: UWE-1.
Bartłomiej Okonek